تبلیغات
سیستم کاووش - ساختار نیروگاه های اتمی جهان
سیستم کاووش

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساختار نیروگاه های اتمی جهان

برای مطالعه این موضوع روی ادامه مطلب کلیک کنید!!!!!!!!

ساختار نیروگاه های اتمی جهان

برحسب نظریه اتمی عنصر عبارت است از یك جسم خالص ساده كه با روش های شیمیایی نمی توان آن را تفكیك كرد. از تركیب عناصر با یكدیگر اجسام مركب به وجود می آیند. تعداد عناصر شناخته شده در طبیعت حدود 92 عنصر است.

هیدروژن اولین و ساده ترین عنصر و پس از آن هلیم، كربن، ازت، اكسیژن و... فلزات روی، مس، آهن، نیكل و... و بالاخره آخرین عنصر طبیعی به شماره 92، عنصر اورانیوم است. بشر توانسته است به طور مصنوعی و به كمك واكنش های هسته ای در راكتورهای اتمی و یا به كمك شتاب دهنده های قوی بیش از 20 عنصر دیگر بسازد كه تمام آن ها ناپایدارند و عمر كوتاه دارند و به سرعت با انتشار پرتوهایی تخریب می شوند. اتم های یك عنصر از اجتماع ذرات بنیادی به نام پرتون، نوترون و الكترون تشكیل یافته اند. پروتون بار مثبت و الكترون بار منفی و نوترون فاقد بار است.


تعداد پروتون ها نام و محل قرار گرفتن عنصر را در جدول تناوبی (جدول مندلیف) مشخص می كند. اتم هیدروژن یك پروتون دارد و در خانه شماره 1 جدول و اتم هلیم در خانه شماره 2، اتم سدیم در خانه شماره 11 و... و اتم اورانیوم در خانه شماره 92 قرار دارد. یعنی دارای 92 پروتون است.

ایزوتوپ های اورانیوم

تعداد نوترون ها در اتم های مختلف یك عنصر همواره یكسان نیست كه برای مشخص كردن آنها از كلمه ایزوتوپ استفاده می شود. بنابراین اتم های مختلف یك عنصر را ایزوتوپ می گویند. مثلاً عنصر هیدروژن سه ایزوتوپ دارد: هیدروژن معمولی كه فقط یك پروتون دارد و فاقد نوترون است. هیدروژن سنگین یك پروتون و یك نوترون دارد كه به آن دوتریم گویند و نهایتاً تریتیم كه از دو نوترون و یك پروتون تشكیل شده و ناپایدار است و طی زمان تجزیه می شود.

ایزوتوپ سنگین هیدروژن یعنی دوتریم در نیروگاه های اتمی كاربرد دارد و از الكترولیز آب به دست می آید. در جنگ دوم جهانی آلمانی ها برای ساختن نیروگاه اتمی و تهیه بمب اتمی در سوئد و نروژ مقادیر بسیار زیادی آب سنگین تهیه كرده بودند كه انگلیسی ها متوجه منظور آلمانی ها شده و مخازن و دستگاه های الكترولیز آنها را نابود كردند.

غالب عناصر ایزوتوپ دارند از آن جمله عنصر اورانیوم، چهار ایزوتوپ دارد كه فقط دو ایزوتوپ آن به علت داشتن نیمه عمر نسبتاً بالا در طبیعت و در سنگ معدن یافت می شوند. این دو ایزوتوپ عبارتند از اورانیوم 235 و اورانیوم 238 كه در هر دو 92 پروتون وجود دارد ولی اولی 143 و دومی 146 نوترون دارد. اختلاف این دو فقط وجود 3 نوترون اضافی در ایزوتوپ سنگین است ولی از نظر خواص شیمیایی این دو ایزوتوپ كاملاً یكسان هستند و برای جداسازی آنها از یكدیگر حتماً باید از خواص فیزیكی آنها یعنی اختلاف جرم ایزوتوپ ها استفاده كرد. ایزوتوپ اورانیوم 235 شكست پذیر است و در نیروگاه های اتمی از این خاصیت استفاده می شود و حرارت ایجاد شده در اثر این شكست را تبدیل به انرژی الكتریكی می نمایند. در واقع ورود یك نوترون به درون هسته این اتم سبب شكست آن شده و به ازای هر اتم شكسته شده 200 میلیون الكترون ولت انرژی و دو تكه شكست و تعدادی نوترون حاصل می شود كه می توانند اتم های دیگر را بشكنند. بنابراین در برخی از نیروگاه ها ترجیح می دهند تا حدی این ایزوتوپ را در مخلوط طبیعی دو ایزوتوپ غنی كنند و بدین ترتیب مسئله غنی سازی اورانیوم مطرح می شود.

ساختار نیروگاه اتمی

به طور خلاصه چگونگی كاركرد نیروگاه های اتمی را بیان كرده و ساختمان درونی آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

طی سال های گذشته اغلب كشورها به استفاده از این نوع انرژی هسته ای تمایل داشتند و حتی دولت ایران 15 نیروگاه اتمی به كشورهای آمریكا، فرانسه و آلمان سفارش داده بود. ولی خوشبختانه بعد از وقوع دو حادثه مهم تری میل آیلند (Three Mile Island) در 28 مارس 1979 و فاجعه چرنوبیل (Chernobyl) در روسیه در 26 آوریل 1986، نظر افكار عمومی نسبت به كاربرد اتم برای تولید انرژی تغییر كرد و ترس و وحشت از جنگ اتمی و به خصوص امكان تهیه بمب اتمی در جهان سوم، كشورهای غربی را موقتاً مجبور به تجدیدنظر در برنامه های اتمی خود كرد.

نیروگاه اتمی در واقع یك بمب اتمی است كه به كمك میله های مهاركننده و خروج دمای درونی به وسیله مواد خنك كننده مثل آب و گاز، تحت كنترل درآمده است. اگر روزی این میله ها و یا پمپ های انتقال دهنده مواد خنك كننده وظیفه خود را درست انجام ندهند، سوانح متعددی به وجود می آید و حتی ممكن است نیروگاه نیز منفجر شود، مانند فاجعه نیروگاه چرنوبیل شوروی. یك نیروگاه اتمی متشكل از مواد مختلفی است كه همه آنها نقش اساسی و مهم در تعادل و ادامه حیات آن را دارند. این مواد عبارت اند از:

-         ماده سوخت متشكل از اورانیوم طبیعی، اورانیوم غنی شده، اورانیوم و پلوتونیم است

عمل سوختن اورانیوم در داخل نیروگاه اتمی متفاوت از سوختن زغال یا هر نوع سوخت فسیلی دیگر است. در این پدیده با ورود یك نوترون كم انرژی به داخل هسته ایزوتوپ اورانیوم 235 عمل شكست انجام می گیرد و انرژی فراوانی تولید می كند. بعد از ورود نوترون به درون هسته اتم، ناپایداری در هسته به وجود آمده و بعد از لحظه بسیار كوتاهی هسته اتم شكسته شده و تبدیل به دوتكه شكست و تعدادی نوترون می شود. تعداد متوسط نوترون ها به ازای هر 100 اتم شكسته شده 247 عدد است و این نوترون ها اتم های دیگر را می شكنند و اگر كنترلی در مهار كردن تعداد آنها نباشد واكنش شكست در داخل توده اورانیوم به صورت زنجیره ای انجام می شود كه در زمانی بسیار كوتاه منجر به انفجار شدیدی خواهد شد.

در واقع ورود نوترون به درون هسته اتم اورانیوم و شكسته شدن آن توام با انتشار انرژی معادل با 200 میلیون الكترون ولت است این مقدار انرژی در سطح اتمی بسیار ناچیز ولی در مورد یك گرم از اورانیوم در حدود صدها هزار مگاوات است. كه اگر به صورت زنجیره ای انجام شود، در كمتر از هزارم ثانیه مشابه بمب اتمی عمل خواهد كرد. اما اگر تعداد شكست ها را در توده اورانیوم و طی زمان محدود كرده به نحوی كه به ازای هر شكست، اتم بعدی شكست حاصل كند شرایط یك نیروگاه اتمی به وجود می آید. به عنوان مثال نیروگاهی كه دارای 10 تن اورانیوم طبیعی است قدرتی معادل با 100 مگاوات خواهد داشت و به طور متوسط 105 گرم اورانیوم 235 در روز در این نیروگاه شكسته می شود و همان طور كه قبلاً گفته شد در اثر جذب نوترون به وسیله ایزوتوپ اورانیوم 238 اورانیوم 239 به وجود می آمد كه بعد از دو بار انتشار پرتوهای بتا (یا الكترون) به پلوتونیم 239 تبدیل می شود كه خود مانند اورانیوم 235 شكست پذیر است. در این عمل 70 گرم پلوتونیم حاصل می شود. ولی اگر نیروگاه سورژنراتور باشد و تعداد نوترون های موجود در نیروگاه زیاد باشند مقدار جذب به مراتب بیشتر از این خواهد بودو مقدار پلوتونیم های به وجود آمده از مقدار آنهایی كه شكسته می شوند بیشتر خواهند بود. در چنین حالتی بعد از پیاده كردن میله های سوخت می توان پلوتونیم به وجود آمده را از اورانیوم و فرآورده های شكست را به كمك واكنش های شیمیایی بسیار ساده جدا و به منظور تهیه بمب اتمی ذخیره كرد.

2- نرم كننده ها موادی هستند كه برخورد نوترون های حاصل از شكست با آنها الزامی است و برای كم كردن انرژی این نوترون ها به كار می روند. زیرا احتمال واكنش شكست پی در پی به ازای نوترون های كم انرژی بیشتر می شود. آب سنگین (D2O) یا زغال سنگ (گرافیت) به عنوان نرم كننده نوترون به كار برده می شوند.

3- میله های مهاركننده: این میله ها از مواد جاذب نوترون درست شده اند و وجود آنها در داخل رآكتور اتمی الزامی است و مانع افزایش ناگهانی تعداد نوترون ها در قلب رآكتور می شوند. اگر این میله ها كار اصلی خود را انجام ندهند، در زمانی كمتر از چند هزارم ثانیه قدرت رآكتور چند برابر شده و حالت انفجاری یا دیورژانس رآكتور پیش می آید. این میله ها می توانند از جنس عنصر كادمیم و یا بور باشند.

4- مواد خنك كننده یا انتقال دهنده انرژی حرارتی: این مواد انرژی حاصل از شكست اورانیوم را به خارج از رآكتور انتقال داده و توربین های مولد برق را به حركت در می آورند و پس از خنك شدن مجدداً به داخل رآكتور برمی گردند. البته مواد در مدار بسته و محدودی عمل می كنند و با خارج از محیط رآكتور تماسی ندارند. این مواد می توانند گاز CO2 ، آب، آب سنگین، هلیم گازی و یا سدیم مذاب باشند.

غنی سازی اورانیم

سنگ معدن اورانیوم موجود در طبیعت از دو ایزوتوپ 235 به مقدار 7/0 درصد و اورانیوم 238 به مقدار 3/99 درصد تشكیل شده است. سنگ معدن را ابتدا در اسید حل كرده و بعد از تخلیص فلز، اورانیوم را به صورت تركیب با اتم فلئور (F) و به صورت مولكول اورانیوم هكزا فلوراید UF6 تبدیل می كنند كه به حالت گازی است. سرعت متوسط مولكول های گازی با جرم مولكولی گاز نسبت عكس دارد این پدیده را گراهان در سال 1864 كشف كرد. از این پدیده كه به نام دیفوزیون گازی مشهور است برای غنی سازی اورانیوم استفاده می كنند.در عمل اورانیوم هكزا فلوراید طبیعی گازی شكل را از ستون هایی كه جدار آنها از اجسام متخلخل (خلل و فرج دار) درست شده است عبور می دهند. منافذ موجود در جسم متخلخل باید قدری بیشتر از شعاع اتمی یعنی در حدود 5/2 انگشترم (000000025/0 سانتیمتر) باشد. ضریب جداسازی متناسب با اختلاف جرم مولكول ها است.روش غنی سازی اورانیوم تقریباً مطابق همین اصولی است كه در اینجا گفته شد. با وجود این می توان به خوبی حدس زد كه پرخرج ترین مرحله تهیه سوخت اتمی همین مرحله غنی سازی ایزوتوپ ها است زیرا از هر هزاران كیلو سنگ معدن اورانیوم 140 كیلوگرم اورانیوم طبیعی به دست می آید كه فقط یك كیلوگرم اورانیوم 235 خالص در آن وجود دارد. برای تهیه و تغلیظ اورانیوم تا حد 5 درصد حداقل 2000 برج از اجسام خلل و فرج دار با ابعاد نسبتاً بزرگ و پی درپی لازم است تا نسبت ایزوتوپ ها تا از برخی به برج دیگر به مقدار 01/0 درصد تغییر پیدا كند. در نهایت موقعی كه نسبت اورانیوم 235 به اورانیوم 238 به 5 درصد رسید باید برای تخلیص كامل از سانتریفوژهای بسیار قوی استفاده نمود. برای ساختن نیروگاه اتمی، اورانیوم طبیعی و یا اورانیوم غنی شده بین 1 تا 5 درصد كافی است. ولی برای تهیه بمب اتمی حداقل 5 تا 6 كیلوگرم اورانیوم 235 صددرصد خالص نیاز است.

عملا در صنایع نظامی از این روش استفاده نمی شود و بمب های اتمی را از پلوتونیوم 239 كه سنتز و تخلیص شیمیایی آن بسیار ساده تر است تهیه می كنند. عنصر اخیر را در نیروگاه های بسیار قوی می سازند كه تعداد نوترون های موجود در آنها از صدها هزار میلیارد نوترون در ثانیه در سانتیمتر مربع تجاوز می كند. عملاً كلیه بمب های اتمی موجود در زراد خانه های جهان از این عنصر درست می شود.روش ساخت این عنصر در داخل نیروگاه های اتمی به صورت زیر است: ایزوتوپ های اورانیوم 238 شكست پذیر نیستند ولی جاذب نوترون كم انرژی (نوترون حرارتی هستند. تعدادی از نوترون های حاصل از شكست اورانیوم 235 را جذب می كنند و تبدیل به اورانیوم 239 می شوند. این ایزوتوپ از اورانیوم بسیار ناپایدار است و در كمتر از ده ساعت تمام اتم های به وجود آمده تخریب می شوند. در درون هسته پایدار اورانیوم 239 یكی از نوترون ها خودبه خود به پروتون و یك الكترون تبدیل می شود.بنابراین تعداد پروتون ها یكی اضافه شده و عنصر جدید را كه 93 پروتون دارد نپتونیم می نامند كه این عنصر نیز 

ناپایدار است و یكی از نوترون های آن خود به خود به پروتون تبدیل می شود و در نتیجه به تعداد پروتون ها یكی اضافه شده وعنصر جدید كه 94 پروتون دارد پلوتونیوم می نامند. این تجربه طی چند روز انجام می گیرد.

 

 

 

buy cialis with no prescription
جمعه 16 آذر 1397 10:13 ق.ظ

Amazing quite a lot of fantastic info!
get cheap cialis cialis 100mg suppliers generic low dose cialis cialis 20 mg cialis patentablauf in deutschland buy generic cialis free generic cialis cialis generic availability cialis cipla best buy buy cialis online nz
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:03 ب.ظ

You said it perfectly!
cialis cuantos mg hay prescription doctor cialis cialis name brand cheap cialis savings card we recommend cheapest cialis fast cialis online the best site cialis tablets cialis 20mg preis cf cialis dosage amounts we like it cialis price
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:07 ب.ظ

You actually said it adequately!
cialis 20mg cialis 30 day sample cialis cuantos mg hay effetti del cialis click here cialis daily uk cialis online deutschland cialis kaufen wo tadalafil 5mg where do you buy cialis we recommend cialis best buy
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:31 ق.ظ

You mentioned this fantastically.
when will generic cialis be available buy cialis online enter site 20 mg cialis cost cialis patentablauf in deutschland cialis generico en mexico legalidad de comprar cialis viagra cialis levitra generic cialis generic cialis pro acquistare cialis internet
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 06:16 ب.ظ

With thanks. Lots of posts!

best generic drugs cialis when will generic cialis be available we like it cialis price generic cialis soft gels viagra vs cialis vs levitra cialis 5 mg effetti collateral we like it cialis price tadalafil viagra vs cialis vs levitra cialis cost
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 07:04 ق.ظ

With thanks. An abundance of info.

cialis para que sirve cialis pills prezzo cialis a buon mercato cialis patentablauf in deutschland cialis rezeptfrei sterreich tadalafil tablets cialis sale online 5 mg cialis pharmacie en ligne safe site to buy cialis online cialis 30 day sample
Buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:05 ب.ظ

Wow all kinds of very good advice!
generic cialis pill online tarif cialis france callus when will generic cialis be available we choice cialis pfizer india achat cialis en europe cialis generico online pastillas cialis y alcoho cialis 100 mg 30 tablet venta de cialis canada
buy cialis online no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 06:44 ق.ظ

Nicely put, With thanks.
cialis daily reviews cialis without a doctor's prescription weblink price cialis low dose cialis blood pressure cialis free trial generic cialis at walmart cialis daily new zealand prescription doctor cialis does cialis cause gout dosagem ideal cialis
buy cialis with no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 06:16 ق.ظ

Whoa a good deal of great information!
cialis generisches kanada if a woman takes a mans cialis buy cialis cialis 20mg prix en pharmacie the best choice cialis woman cialis kaufen wo generic cialis with dapoxetine cialis generisches kanada generic cialis review uk tadalafil tablets
buy cialis cheap
شنبه 10 آذر 1397 06:59 ب.ظ

Regards. Useful stuff!
cialis savings card cialis side effects dangers i recommend cialis generico free cialis prezzo di cialis in bulgaria prices for cialis 50mg cialis venta a domicilio cialis pills price each cialis canada on line cialis soft tabs for sale
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 05:53 ق.ظ

Amazing forum posts. Many thanks!
cialis wir preise cialis generico milano viagra vs cialis vs levitra tadalafil 10 mg cialis 20mg preis cf cialis professional from usa cialis from canada buy cialis what is cialis cialis generico lilly
buy tadalafil online
جمعه 9 آذر 1397 06:36 ب.ظ

Thanks a lot, Quite a lot of info!

cialis wir preise cialis 20 mg cut in half acheter cialis meilleur pri no prescription cialis cheap venta cialis en espaa cialis ahumada prix de cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis sale online overnight cialis tadalafil
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:50 ق.ظ

Thanks, Ample postings!

cialis with 2 days delivery cost of cialis cvs non 5 mg cialis generici compare prices cialis uk tadalafil 10 mg cialis prezzo di mercato cialis online napol we recommend cheapest cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis prices in england
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:35 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis 100 mg 30 tablet cialis official site bulk cialis precios cialis peru purchasing cialis on the internet look here cialis cheap canada when can i take another cialis cialis online napol canadian discount cialis costo in farmacia cialis
buy cialis usa
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:51 ق.ظ

Whoa many of amazing info!
enter site very cheap cialis how much does a cialis cost side effects for cialis click now cialis from canada cialis 20mg if a woman takes a mans cialis cialis generique usa cialis online cialis generico lilly purchasing cialis on the internet
Cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:57 ب.ظ

Wonderful forum posts. Thank you.
cialis for sale cialis pills cilas cialis prezzo di mercato cialis free trial cialis generic buy generic cialis try it no rx cialis buy cialis online legal warnings for cialis
buy cialis usa
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:18 ق.ظ

Cheers, Loads of posts!

cialis uk recommended site cialis kanada sialis discount cialis how does cialis work buy cialis online cialis coupons precios cialis peru cialis farmacias guadalajara buy original cialis
Cialis canada
چهارشنبه 11 مهر 1397 04:07 ق.ظ

Thanks a lot. Valuable information!
cialis 100mg suppliers low dose cialis blood pressure we use it 50 mg cialis dose buying cialis in colombia cialis generisches kanada how to buy cialis online usa generic low dose cialis order generic cialis online cialis flussig cialis 20mg preis cf
buy cialis pills online
دوشنبه 9 مهر 1397 03:11 ق.ظ

You actually revealed this well.
generic cialis with dapoxetine cialis kaufen wo cialis 200 dollar savings card cialis generic tadalafil buy try it no rx cialis cialis coupons best generic drugs cialis best generic drugs cialis cialis billig cialis coupon
canadian pharmacy online 24
یکشنبه 1 مهر 1397 05:50 ق.ظ

Truly many of great tips.
aarp recommended canadian pharmacies pharmacy near me drugstore online best canadian pharmacy buy vistagra online safe online pharmacies mexico online canadian discount pharmacies northwest pharmacies online drugs for sale usa northwest pharmacies in canada
viagraky.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:28 ق.ظ

Thanks! Numerous content!

cialis in sconto cialis prezzo al pubblico effetti del cialis cheap cialis opinioni cialis generico best generic drugs cialis wow cialis 20 buying cialis overnight preis cialis 20mg schweiz preis cialis 20mg schweiz
http://viagrayosale.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:23 ب.ظ

Thank you. A good amount of content.

sublingual cialis online canadian discount cialis generic cialis 20mg uk acheter cialis kamagra cialis arginine interactio precios de cialis generico order cialis from india rezeptfrei cialis apotheke where do you buy cialis cialis 5 mg effetti collateral
canadian pharmacy online 24
چهارشنبه 14 شهریور 1397 10:14 ق.ظ

With thanks, Very good stuff!
canada pharmacies online prescriptions canada drug pharmacy onesource canadian pharmaceuticals reviews canadian pharmacies-24h canadian pharmacys top rated canadian pharmacies online online pharmacies of canada canada pharmacies online prescriptions drugs for sale in uk
sildenafil to buy
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:18 ب.ظ

Amazing content. Thanks a lot.
buy female viagra sildenafil uk pharmacy viagra pharmacy viagra buy viagra where can u buy viagra is it legal to buy viagra online from canada where can i buy sildenafil online online buy viagra online viagra without prescription buy viagra without prescription online how to buy viagra online safely
viagra generic
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:16 ق.ظ

You reported that very well.
sildenafil uk online how old do you have to be to buy viagra where can i buy viagra without online pharmacy uk how to buy viagra without seeing a doctor buy viagra online canada no prescription buy viagra with no prescription buy viagra pill online buy viagra order viagra uk
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:09 ق.ظ

Wonderful information. Cheers.
look here cialis cheap canada cialis arginine interactio buy cialis cheap 10 mg canada discount drugs cialis cialis venta a domicilio when can i take another cialis the best choice cialis woman if a woman takes a mans cialis cialis 20 mg best price cialis sale online
Viagra tablets australia
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 06:06 ق.ظ

Awesome forum posts, Appreciate it!
best place to buy viagra buy cheap viagra online uk buy viagra cvs order online viagra viagra how to get a prescription viagra online with prescription buy viagra next day delivery buy viagra safely online buy cheap viagra how to get viagra from doctor
Buy generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 03:46 ب.ظ

You've made your point very nicely!.
cialis with 2 days delivery cialis 5mg prix cialis kaufen bankberweisung cialis pills in singapore precios de cialis generico cialis online cialis side effects dangers we recommend cheapest cialis preis cialis 20mg schweiz cialis per paypa
Cialis online
پنجشنبه 2 فروردین 1397 02:57 ق.ظ

Position clearly taken..
safe dosage for cialis how does cialis work cialis para que sirve cialis prezzo al pubblico costo in farmacia cialis cialis canada get cheap cialis brand cialis nl get cheap cialis price cialis wal mart pharmacy
fairy farm cheats
جمعه 4 اسفند 1396 10:45 ب.ظ
من مطالب زیادی در مورد دوستداران وبلاگنویسی خوانده ام
با این حال این مقاله واقعا پست خوب است
آن بالا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : امیر آقازاده

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • آیا شما در انتخابات امسال شرکت می کنید


نویسندگان